Bere Nasıl Örülür , Bere Örgü Tarifi

Bere Nasıl Örülür, Bere Örgü Tarifi

İşte size kolay bir bere örgü tarifi
Her yaştaki insanın rahatlıkla giyebileceği kolay ve basit bere örgü tarifi

Hanımlar eşlerinize ve çocuklarınıza hatta kendinize örebilirsiniz. Basit ama yapımı kolay.

Bere tarifimize şöyle başlayalım.

1. İşlem : 4 numaralı şiş ile 90 ilmek atarak çok fazla kalın olmayan bir iplik ile çift lastik örgüsü örmeye başlayalım. başlayalım.tek lastik örgüsü örmeye başlayalım.  Yaklaşık 15 cm kadar örelim. Dışa kıvırma payını hesaba katın. Çift lastik kısmını bitirmek istiyorsunuz. hemen düz örgüye geçelim.
Bunun için yapılacak işlem

2. İşlem :  Çift lastik örügüsünün bittiği sıradaki ilmeklere ortadan ve yanlardan olmak üzere 10 ilmek atın.  Alın kısmı biraz genişlesin. Ve düz örgü olarak yaklaşık 10 cm kadar örün.

3. İşlem : Sonra her iki yandan ve ortadan olmak üzere 10 ilmek esksiltin. Bir iki sıra eksiltmeden düz örgü örün. Ve yine 10 ilmek eksiltin. Yine bir iki sıra eksilmeden düz örgü örün. 3 kere aynı işlemi yapın.  Kaldı 70 ilmeğimiz.
Şimdi 70 ilmekle şunları yapacağız.

4. İşlem : Her sırada bir kenarlardan ve ortadan toplam 5  ilmek eksiltin. Böyle 4-5 sıra gidin gelin. Kaldı 40 veya 45 ilmeğimiz.

Şimdi geldi sıra hızlı bir şekilde küçültmeye yani baş kısmını oturtmaya.

5. İşlem : 40 veya 45 ilmeğimizi istersek şiş değiştirip bir numara küçük şiş ile daha çabuk darlaştırabiliriz.

Şimdi bir numara küçük şiş alın. Ve yine yanlardan ve ortalardan olmak üzere 5 ilmek küçültün. 5- 6 sıra böyle örmeye devam edin. Şişte kalsın 20 ilmek . Şmdi göz kararı tepe noktasını öreceğiz. Sivri olmaması için ya bir iki sırada bir dönüş sonunda 3-4 ilmek eksilteceğiz ya da iki sıra da 5’er ilmek eksiltip beremizin tepe noktasını 10 ilmek bırakacağız.

6. İşlem : Beremiz 10 ilmek kaldı ve ilmekleri bir sırada kapatarak beremizi ters çevirip düzgün bir şekilde dikelim.

Not : Tepe kısmını dikerken dikkatli olalım. Sivri ve yamuk olmasın.
Yine bir dipnot : Eğer lastik kısmını uzun yaparsanız bir kısmını tersten , diğer kısmını düzden dikiyorsunuz. Eğer komple tersten dikersek beremizi dışa kıvırdığımızda dikiş kısmı dışarıda kalı. Buna dikkat edin.
Yine bir dipnot : Tepe kısmı tam uygun olmadıysa söküp tekrar göz kakarı örebilirsiniz.

5. İşlem :

Bebeğimizin alın kısmını hesap ederek tek lastik örgüsü örelim. Eğer bebek beremizin alın kısmını dışa doğru kıvıracaksak tek lastik örgüsünü uzun örelim. Yok ben kıvırmak istemiyorum böyle kalsın istiyorum derseniz 6-7 cm örün.

2. İşlem : Şişteki 50 ilmeği tek lastik örneğini bitirme kısmında 10 ilmek çoğaltın.

NOT :İlmek çoğaltma : ister şişteki örülü ilmeklerin altından larak olur. İsterseniz şişe ilmek dolayarak. Bu yöntem pek tercih edilmez. Çünkü sonra ilmek yerleri delik kalıyor gibi duruyor. Bunu çok iyi ayarlamak gerekir.

3, İşlem. Yaklaşık 10 cm kadar örün. Bebeğimizin kulak kısımlarını geçmeye başladıkça arada bir ” örneğin, git gel dahil iki sırada bir yanlardan ve ortalardan olmak üzere göz kararı ilmek eksilterek örmeye devam edin.

ilk eksiltme çok olmasın 5- 6 ilmek yeterli. bu işlem beremizin bebeğimizin başına oturmasını sağlamak için örgüde yapılan bir küçültme tekniğidir.  Sonra hızlı bir şekilde ortalardan ve yanlardan küçültelim. En tepede 10 ilmek kalsın. Ve kalan 10 ilmeği bir den kapatarak beremizi bitirelim. Haroşo kısmını ters çevirerek eşit bir şekilde dikelim. Dikerken tepe kısmını iyi ayarlayın sivri yada buruşuk olmasın. Bebek beremiz bitmiştir.

Not : Bere örme işlemini alın kısmını bir numara küçük şiş ilede yaparak alna daha rahat ve sıkı bir şekilde oturmasını sağlayabilirsiniz. yani tek lastik örgüsünden sonra örneğin 3 numaralı şişten vazgeçip 4 numaralı şiş ile örebilirsiniz.

Add a Comment