Örgüde Kol Yapımı

Örgüde Kol Yapımı

Örgü örerken kol yapımı genellikle hanımları zorlar.

Bunun için yapılacak belli başlı kolay bir yöntem vardır.

Örneğin hırka veya kazak ördük şimdi sıra kollarını örmeye geldi.

Reglan kol kol, takma kol veya normal kol yapıp yapmayacağımıza karar verdikten sonra sizlere en kolay örgüde normal kol nasıl örülürü paylaşmak istiyorum.

İlk olarak şişimize örneğin hırkanın başlangıç bilek kısmı için 40 ilmek attık ve çift lastik örgüsü ördük. Çift lastik örgümüzü 10 cm sonra bitirdik. Şimdi şişteki 40 ilmeğe yanlardan ve ortalardan olmak üzere toplam 10 ilmek atalım, yani ilmek çıkartalım.

sonra yavaş yavaş koltuk altı kısmına gelene kadar düz örgü ördükten sonra her iki veya üç sırada bir kenarlardan birer ilmek artırarak koltuk altı kesme noktasına gelelim.

40 İlmek ile başladık. Sonra 10 ilmek daha çıkardık. Koltuk altına gelene kadar ilmek arttıra attıra 80 ilmeğimiz oldu.

Sonra koltuk altı kesme işlemi için 80 ilmekten 10 unu her iki yandan koltuk altı kesimi 5 er ilmek eksiltik.

daha sonra yukarıya omuz kısmına kadar aşağıda nasıl ilmek attırdığımız gibi yukarıya doğru her iki sırada bir kenarlardan 1 er ilmek eksilterek omuz kısmına kadar geleceğiz. Omuz kısmına yaklaştıkça bazen 1 sırada bir ilmek eksiltmek gerekebilir. ” yalnızca bu ölçüyü örerken sizin çok iyi ayarlamanız gerekiyor”

Örneğin ortalama 20 ilmek kaldıktan sonra ilmekleri kapatıp ördünüz kolu ters çevirip koltuk altına kadar diktikten sonra kol kısmına uygun oturur bir şekilde dikelim. Dikerken omuz kısımlarına dikkat edin. Sivri veya buruşuk kalmasın. bazen kolun üst kısmı fazla örülmüş olabilir ve bu dikimde potluk yaratabilir. Onun için hırkanın kol dikim yeri için ayrılan bedeniyle  kol kısmının dikilecek olan yerinin ölçüsü birbirini tutmalıdır

Add a Comment